Základy prace zo zeme

13.05.2019 23:23

V dnešnej uponáhľanej dobe ľudia často zabúdajú na základy. Ženú sa vpred, chcú dosahovať čo rajrychlejsie čo najlepšie výsledky. Bez podstivej prípravy kona zo zeme však nikdy nedosiahneme takú efektivitu výcviku, ako s ňou.

V dennodennom styku s konmi si všímam medzery medzi koňom a majiteľom, ktoré výrazne ovplyvňujú ich vzájomne fungovanie a manipuláciu s koňom. Čo pokladám za základ prace s koňom?

Ak začínam pracovať s novým/ mladým konom, zameriavam sa najskôr na reakciu na tlaky. Berme to tak,že kon už je zvyknutý na dotyk, ohlavku a ľudí, avšak ešte nie na prácu . Najdôležitejšou vecou v práci je, aby bol kon schopný nasledovať jazdca na voditku. Nikdy neviete, kedy potrebujete kona niekam presunúť, zobrať, odniesť. Vodeny kon by nemal predbiehať vodiaceho. Mal by ho tempom nasledovať, nijak do neho nekusat, nešťuchať , nezakopavat a dávať pozor na každý jeho pohyb. Ak “vodiaci” zastaví, predné kopyta by mali v okamihu zastaviť na úrovni nôh vodiaceho. Vodiaci by nemal kona nijak ťahať, šklbať a nútiť ho k chodu na napnutom voditku. Kon by mal vodiaceho spokojne nasledovať so zníženým krkom, uvoľnenou chodzou na prevesenom voditku. Tento postup plati pri vodeni vo všetkých chodoch.
Kde môžte využiť vodenie? Je každodennou súčasťou vyvádzania do/z vybehu, pri nakladaní do prepravniku, pri prechádzkach. Reagovať na vodzku a korektne zastavovať je nutne aj pri veterinárnych, kovacskych prehliadkach a vyšetreniach.

Ďalšou dôležitou súčasťou výcviku je reagovanie na tlaky na rôznych miestach tela. Vždy si pomyselne rozdelim kona na 3 sektory- A( plece) ,B(stred brucha), C ( zadok) . Pri zatlačení na sektor A by mal kon prekročiť prednými nohami, pri com zadné ostávajú nehybné =obrat okolo zadku. Pri zatlačení na sektor C je postup presne opačný. Zadné nohy sa prekračujú, predné sú nehybné=obrat okolo predku. Reakciu na tlak v mieste B ucim až keď kon dokonale reaguje na A a C. B sú prekroky, ustupovanie do strany.
Tieto cviky môžete využiť ako pri bežnom vodeni, čistení kona, otáčaní kona v malom priestore, tak aj pri nadchádzajúcej práci pod sedlom. Budete si vedieť holenami krásne držať kona, pretože na každý “sektor” bude naučený a nebude Vám utekať plecom, zadkom. Vo vyššej drezure Vám to umožní zjednodušene učenie prekrokov, “plece dnu” a “plece von” a “zadok dnu/von” .
K pokročilejšim základom radim cúvanie, vysielanie na kruh a ovládanie všetkých Parelliho hier s tlakom.
Ak by ste mali akékoľvek iné otázky na tuto tému. Neváhajte ma kontaktovať a obrátiť sa na mna s vašimi otázkami.

Vanessa Haulíková