Dornova metoda – rozhovor s Vanessa Haulíková

22.10.2018 01:29

Jak dlouho se ty sama Dornovkou zabýváš a co tě vedlo k tomu s ní začít?

Dornovke sa venujem len od jari tohto roku. Od detstva túžim byt veterinarkou, no od doby, kedy mojej kobyle diagnostikovali podotrochlozu viem, že sa chcem ako veterinar zameriavať na pohybový aparat. Vždy ma lákali tieto terapie a vďaka podpore mojich rodičov som mala umožnené sa tohto kurzu zúčastniť a pomáhať nie len svojim, ale aj iným koňom.

Můžeš nám vysvětlit, co Dornova metoda vůbec je a z jakého důvodu se jí využívá?

Dornova metóda je druh jemnej manuálnej techniky, ktorá sa vykonáva za imitovania prirodzeného pohybu . Zaoberá sa bezbolestnou nápravou pohybového aparátu ako ľudí, tak aj zvierat vyvíjaním jemného tlaku na kĺby, kosti, okolité tkanivá a svaly jednotlivca. Dornove terapie vznikli pred mnoho rokmi v Nemecku a využívali sa hlavne pre ľudí. Do zvieracej ríše boli znovu zavedené Andreou Dunovou za pomoci Zuzany Prouzovej. Terapie sa môžu vykonávať preventívne na relaxáciu koní a uvoľnenie stuhnutejších miest, poprípade „zrovnania“ malých nedostatkov. Okrem prevencií som sa stretla s prípadmi, ktorým Dornovka pomohla pri stuhnutosti, zlom ohýbaní, odmietaní priľnutia, ťahaním zadných končatín alebo dokonca aj s dlhodobým krívaním, ktorému veterinári nevedeli určiť pôvod vzniku.

Jak často by měla být praktikována?

Pri vážnejších problémoch-pri odporučení terapeuta raz mesačne, pri prevencii raz za pol roka.

Na jaké části těla se Dornovka nejčastěji využívá?

Dornovku je nutnosť robiť na všetkých kĺboch. Pre vysvetlenie- terapeut prechádza kĺb po kĺbe od sponiek na predných nohách k pleciam, kĺby zadných nôh, panvu, chrbticu (najskôr krížovú kosť, potom driekovú časť, hrudné stavce a nakoniec stavce krčné) a sánku.

Jak tedy celé vyšetření probíhá?

Vyšetrenie začína tým, že sa ako terapeut zoznámim s koníkom. Medzičasom majiteľ koňa vypíše papiere o zdravotnom stave koňa a podpisom potvrdí súhlas s vykonaním terapie. Po skontrolovaní papierov sa vrhnem do práce a začnem prehliadať kĺb po kĺbe tak, ako som vyššie uviedla. Jedna terapia má dĺžku 45-90 min, čo závisí od zdravotného stavu koňa a jeho ochotnosti spolupracovať.

A jaká je cenová relace ošetření?

Cena ošetrenia sa líši od terapeuta, ja osobne za terapiu pýtam 30€/ koňa + samozrejme príspevok na benzin.

Jaké osvědčení či kurz je nutné mít, aby mohl člověk Dornovku provozovat?

Je nutnost absolvovať kurz, ktorý vydáva platne certifikáty. Jediní, o ktorých viem, že tieto kurzy robia, sú Dunovci 

A tento kurz probíhá jak?

Nás kurz bol 3-dňový, prvý den sme mali anatómiu koni/psov, rozprávali nám všeobecne o dornovke. Zvyšné 2 dni sme mali prax na konoch pod dohladom terapeutov. Na záver sme mali ešte ukážku Bankovania ako doplnovaciu metódu k dornovke.

Když už jsi se k tomu dostala, bankování je konkrétně co?

Bankovanie je terapia, pri ktorej sa využívajú sklenené alebo plastové banky. Sklenené banky sa pred priložením na telo nahrievajú, aby podtlakom prilnuli k pokožke; plastové majú pumpičku, ktorou sa po priložení banky k telu určuje veľkosť vzniknutého podtlaku. Touto metódou sa vysáva “zlá krv”, ale pri Dornovke sa banky používajú na uvolnenie “zapadnutých” stavcov alebo na uvoľnenie veľmi stuhnutých miest. Na konské telo sa naraz pokladajú maximálne 4 banky a dĺžka terapie nesmie presiahnuť 20 min.

Volají si tě lidé hodně? Je Dornova metoda využívána často?

Pracujem v podstate každý druhý víkend, kedy urobím 4-5 koní. Myslím si, že veľa ľudí Dornovej metóde neverí, no koníky, s ktorými som pracovala - hlavne ich majitelia- videli a cítili obrovský rozdiel pred terapiou a po, čo ma, samozrejme, nesmierne tesi. Myslím si, že keď sa táto metoda dostane ľuďom do povedomia, zistia, ake pozitívne účinky ma, budu jej viac dôverovať a využívať ju.

Jak moc je Dornovka pro tebe jako terapeuta náročná?

Dôležité pre mna je, aby som terapie vykonávala v dobe, keď nie som nijak zranená a dávala si pozor pri manipulacii s cudzími konmi. Dornovka ako taká nie je veľmi náročná, ak kon spolupracuje. Maximálne si námahu odtrpím vo forme svalovky ramien a chrbta.

Pokud pracuješ s koňmi, kteří nespolupracuji či se vyloženě nechtějí nechat ošetřit, jak postupuješ?

Stretla som sa s koňmi, ktoré zo začiatku kvôli nedôvere nechceli spolupracovať. Zachovala som chladnú hlavu a citlivo - priateľsky som im ukázala, že sa nic nedeje a nic ich bolieť nebude. Kone, ktoré nechcú byt ošetrené a idu silou proti Vám by ošetrené byt nemali, aby sa im nepokazila psychika, nevyvíjal sa na ne vacsi tlak a hlavne kvôli zdraviu terapeuta. Pri Dornovke je hlavná vec byt si istý tým, čo robíte, neváhat, nebáť sa a pracovať čo najjemnejšie.

Já moc Vanesse děkuji za fajn rozhovor a doufám, že jste si z něj odnesli něco nového .

Smilling Lussie